1

SABUN ÇEŞİTLERİ

Sabun Çeşitleri

Sabun yapımı ve kullanımı çok eski zamanlara dayanmaktadır. Hemen hemen her evde temizlik için sabunlar tercih edilir. Hatta öyle ki sabunlar son zamanlarda dekorasyon ürünü olarak da kullanılıyor. Günümüzde kişisel temizlik veya ev temizliğini sabunsuz bir şekilde yapmak düşünülemez olmuştur. Kullandığımız her sabunun kendi özel işlevi ve kullanım alanı vardır. Bunlar şu şekilde maddelendirilebilir:

● Tuvalet ve banyo sabunları:

Bu sabunlar kozmetik kullanımı olan sabunlardır. Tuvalet sabunu ve banyo sabunu aynı şey değildir. Evet, ikisi de kişisel temizlikte kullanılır ancak bazı değer farklılıkları vardır. Sabunlar TFM içerir. Bu değer ne kadar yüksek olursa nemlendirici etkisi de o kadar yüksek olur. Tuvalet sabunlarına baktığımızda bu oran banyo sabunlarından daha yüksektir. Bu da temizlik değerini banyo sabunlarına karşı daha yüksek kılar.

Cildi temizlemek, banyo sabunlarının en önemli işlevidir. Temiz bir cilt için banyo sabunlarını kullanmalısınız. Her gün cildimizi kötü etkileyen çok fazla toz, kirlilik ve kuru rüzgarla karşı karşıya kalırız. Temiz bir cilde sahip olmak için banyo sabunu kullanmak yararlı olacaktır. Banyo sabunu kullanımı ise bunu engellemek ve temizlemek için bir yöntemdir.

● Hediyelik sabunlar:

Kim banyosunda rengârenk, güzel kokulu sabunlar istemez ki? Ayrıca sadece temizlik için de değil. Sabun şekillerinin gelişmesiyle artık hediye seçerken uzun uzun düşünmenize gerek yok. Alacağınız sabun sepetinin herkesin hoşuna gideceğine eminiz. Çiçekler, hayvanlar, kalpler gibi birçok farklı tipleri de mevcut.

● Kombinasyon sabun barları:

Kombinasyon sabunlar kuruluğu en aza indirirken temizliği en üst düzeye çıkarmak için tasarlanmış farklı tipte temizleyicilerin bir kombinasyonudur. Bu sabunlar genellikle süper yağlı sabun ve syndet çubuklarının bileşenlerini birleştirir.

Sabun Neyden Yapılır?

Sabun, bir alkali ile karıştırılmış yağdır. Lye ve yağı birleştirip ısıtınca sabunlaşma gerçekleşmektedir. Sabun yapmak için bazı malzemelere ihtiyaç vardır. Bunlardan bazıları; plastik, cam veya paslanmaz çelik kap, dijital terazi ve sabun kesici olarak sıralanabilir.

Sabun kalıbı yaparken iki farklı yöntem vardır biri sıcak işlem, diğeri ise soğuk işlemdir. Sıcak işlem; sabun yapımında dış ısı sabunlaşmayı hızlandırır. Çoğu sabun ertesi gün kullanılabilir, ancak daha sert bir kalıp istiyorsanız 1 hafta beklemek idealdir. Soğuk işlem; sabunlaşma sırasında doğal olarak üretilen iç ısıyı kullanır. Kalıplar 4-6 hafta içinde tamamen sertleşir.

Banyo Sabunu Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Cildinizi derinlemesine temizlemek istiyorsanız banyo sabunları en doğru tercih! Kuru bir cilde sahipseniz cilt tipinize uygun sabunlar tercih ederek nemlendirici özelliklerden faydalanabilirsiniz. Banyo sabunları duş jeli yerine de tercih edilebilmektedir.

Banyo Sabununda Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Çoğu insanın sabun kullanmasının bir numaralı nedeni temizlik yapmaktır ve genellikle bu sürecin arkasındaki kimyayı düşünmese de, sabun kalitesi önemli bir faktördür. Sabunun uygun dengeye sahip olması gerekir.

Banyo sabunu nemlendirici içermelidir. Örneğin, kuru cildiniz varsa, suyun buharlaşmasını önleyecek nemlendirici yumuşatıcılara sahip bir sabun aramalısınız. Banyo sabunları güzel kokularıyla ön plana çıkar. Kokuya karşı hassasiyetiniz varsa kokusuz sabunları da tercih edebilirsiniz.

Hangi Sabun Ne işe Yarar?

Bazı sabunlar özellikleriyle cilt kurumalarına ve yağlanmalarına iyi gelebilir. Sabunlar katı ve sıvı olarak ikiye ayrılmaktadır. Katı sabunların ph değeri sıvı sabunlardan daha fazladır. Zeytinyağı içerikli sabunları tercih ederek cildinizi yumuşacık yapabilirsiniz. Peki sıvı sabun ve katı sabun modellerinin farkları nelerdir, hangisi tercih edilmelidir?

Sıvı Sabun ve Katı Sabun Arasındaki Fark Nedir?

Amaçları aynı olsa da, sıvı ve katı sabun arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Sıvı sabun, ellerinizi kurutmaz çünkü genellikle nemlendirici barındırır. Sabunluklarla birlikte size kolay ve rahat kullanım sunar. Islak kalıp kalıntı bırakmaz. Ayrıca katı sabundan daha fazla çeşit ve kokuya sahiptir.

Katı sabunlar, çevre dostu temizlik ürünleridir. Biyolojik olarak parçalanabilen malzemeler olan kağıt veya kartonda paketlenirler. Birçok çubuk sabun, sıvı sabunlardan daha yüksek bir pH seviyesine sahiptir. Bu tür katı sabunlar cildi daha fazla kurutabilir.

Bir sabun seçerken en önemli şey, kokular ve nemlendiriciler gibi bazı katkı maddelerine nasıl tepki verdiğinizi bilmektir. Sabun bileşenlerine kötü tepki veren hassas bir cildiniz varsa, biraz doğal sabun almalısınız. Katı sabunların bu durumda birçok seçeneği vardır.

Sabun Fiyatları

Sabun fiyatları sabunların yapısına ve çeşidine değişiklik göstermektedir. Size en uygun modele Chakra’dan kolaylıkla ulaşabilirsiniz! Hemen tüm modelleri inceleyin, ihtiyaçlarınız doğrultusunda karar verin ve güvenli alışverişin tadını çıkarın.