349,99 TL KDV Dahil
499,99 TL KDV Dahil
1

BANYO HAVLUSU

Kaliteli Banyo Havlusu Nasıl Olmalı?

Banyo havluları, banyoları şık ve modern hale getirebilmek için bir tamamlayıcıdır. Bu yüzden banyo tekstilinde, havlular önemli bir yere sahiptir. Ayrıca, hijyen ve rahatlık için doğru ve kaliteli bir havlu tercih etmek önemlidir. Bu havlular, duştan veya banyodan sonra kullanılmaktadır. Bu yüzden, kaliteli banyo havlularının, cildi güzel kurulaması, kabarık ve yumuşak olması gereklidir. Eğer bu iki özelliği taşımıyorsa, yeni bir banyo havlusu tercih edilebilir. Banyo havlularının görünüşüne ve kuruma hızına göre banyo havlusunun kaliteli olduğu söylenebilir. Canlı bir görünüme ve yeterli ağırlığa sahip banyo havlusu kalitelidir.

Bu yüzden, bir banyo havlusunun kaliteli olduğunu anlamak için havluyu görmek ve tutmak gereklidir. Ek olarak, banyo havlusunun metrekare başına gram ağırlığı (GSM) da incelenmelidir. İdeal bir banyo havlusunun en az 500 GSM’ye sahip olması gereklidir. 500 altında GSM’ye sahip banyo havluları, plaj ve misafir havlusu olarak kullanılabilir. 600-900 GSM aralığındaki banyo havluları ise daha ağır, emici ve birinci sınıftır. GSM ne kadar yüksek olursa, banyo havlusu o kadar su emici özellikte olmaktadır. Ayrıca banyo havluları, pamuk ve pamuk karışımından yapılabilmektedir. Mısır ve Pima pamuğundan yapılan havlular yumuşak, emici ve dayanıklı olmaktadır. Türk pamuğundan olan banyo havluları ise peluş bir his veren ve dayanıklı olan uzun liflere sahiptir. Bu banyo havluları daha hızlı kuruyabilir ve daha hafiftir.

Kaliteli bir banyo havlusu tercih edildiğinde ve kullanım talimatlarına uyulduğunda, bu havlular uzun ömürlü olabilir. Yüksek kaliteli banyo havluları, yumuşaklığıyla rahatlık sağlarken, modern tasarımları sayesinde evlerde tarz yaratacaktır. Ayrıca kaliteli banyo havluları, duş sonrası lüks bir spa deneyimi hissettirebilir.

Banyo Havlusu Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Yeni bir banyo havlusu seçerken, kullanılacağı amaca ve ortama göre dikkat edilmesi gereken özellikler bulunmaktadır:

● Boyut: Banyo havlusu seçerken, banyoda çok fazla yer kaplamaması için havlu boyutuna dikkat edilmelidir. Standart banyo havluların boyutu 70x140, 85x150 ve 90x150 cm olabilir. Daha rahat bir kurulama için daha büyük bir banyo havlusu tercih edilebilir. Ayrıca büyük boy banyo havlularının kullanımı, kış mevsiminde daha fazla konfor sağlar. Farklı boyutlarda banyo havluları tercih edilerek, banyolarda çeşitlilik sağlanabilir.

● GSM: Metrekare başına gram anlamına gelen GSM, banyo havlusu seçerken dikkat edilmesi gereken diğer bir özelliktir. 500 ve üzeri GSM’ye sahip bir banyo havlusu daha kalın olacaktır. Ayrıca bu havluların su emme oranı daha yüksektir. GSM oranı, banyo havlusunun teknik özellikleri arasında bulunabilir.

● Yumuşaklık: Malzemelerin dokuyu ve hissi etkileyebileceğini bilmek gereklidir. Bu nedenle, kullanılan kumaşların kalitesine göre banyo havlusunun yumuşaklığı değişmektedir. Yumuşak bir banyo havlusu isteyenler, pamuklu olan havluları tercih etmelidir. Mısır pamuğundan yapılan banyo havluları en emici havlular arasındadır. Türk pamuğu ise daha incedir ve çabuk kurumaktadır.

● Kumaş Kalitesi: Banyo havlularının kumaş kalitesi incelenmelidir. Antialerjik ve organik banyo havluları için bambu elyafı kullanılan havlular tercih edilmelidir. Bu havluların renk koruyucu özelliği bulunmaktadır. Renkleri, 50 yıkamaya kadar solmayabilir.

● Renk ve Stil: Şık bir banyo tasarımı için renk ve stil açısından uyumlu banyo havluları seçilebilir. Sade ve soft tonlara sahip banyo havluları her banyoda tercih edilebilir.

● Havlu Dikişleri: Banyo havlusunun dikişlerinin düzgün olması havlunun çabuk yıpranmamasını sağlayabilir. Bu yüzden banyo havlusunun dikişleri kontrol edilmelidir.

● Kuruma Hızı: Banyo havlusu seçerken kuruma hızı incelenebilir. Çünkü ıslak kalan havlularda mikrop ve bakteriler oluşabilir. Bunun için daha hafif havlular ve pamuk-poli karışımı havlular seçilmelidir. Bu havlular yıkandığında hemen yıpranmaz ve daha uzun ömürlü olabilir. Ayrıca aşırı ağır olmayan banyo havluları, vücut ve saçlar için kullanılabilir.

Kısacası, banyo havlusu seçerken havlunun özellikleri incelenmeli ve havlu elle tutulmalıdır. Eğer internetten havlu alışverişi yapılacak ise görseli mutlaka incelenmelidir.

Banyo Havlusu Nasıl Yıkanır ?

Yeni bir banyo havlusu alındığında, yumuşaklığını koruması istenmektedir. Ayrıca, kullanım talimatlarına göre yıkanan banyo havlularının ömrü daha uzun olacaktır. Bu yüzden, banyo havlularının nasıl yıkandığını bilmek gerekir. Banyo havlularını çamaşır makinesinde yıkamak kolay gibi görünebilir. Ancak, banyo havlularının yumuşaklığını koruması için doğru bir yıkama işlemi yapmak gereklidir. Genel olarak bir banyo havlusu yıkarken dikkat edilmesi gereken unsurlar şunlardır:

● Üretim sürecinden geçen yeni banyo havluları ilk kez kullanılmadan önce yıkanmalıdır. Çünkü bu süreçte havlunun üzerinde gevşek lifler kalmış olabilir. Ayrıca, banyo havlularının ilk kullanımdan önce yıkanması, havluların daha emici olmasını sağlayabilir.

● Banyo havlusunu yıkamadan önce, etiketinde yer alan çamaşır sembolleri incelenmelidir.

● Banyo havlularının yıkanma sıklığı bir diğer unsurdur. Bazıları, her kullanımdan sonra banyo havlusunun yıkanması gerektiğine inanmaktadır. Ancak kesin bir yıkama sıklığı bulunmamaktadır. Genel olarak, banyo havlularının iki veya üç kullanımdan sonra yıkanması gerektiği söylenebilir.

● Çamaşır makinesinde çok fazla banyo havlusu bir arada yıkanmamalıdır. Çünkü havlular yıkanırken etkili bir şekilde ıslanmaları için yeterli alana ve suya ihtiyaçları vardır.

● Banyo havlularını giysilerle birlikte yıkamak bakteri ve mikroplara neden olabilir. Bunun için, banyo havluları ve giysiler ayrı bir şekilde yıkanmalıdır.

● Renkli ve beyaz banyo havluları da ayrı bir şekilde yıkanmalıdır.

● Çok fazla deterjan kullanılmamalıdır. Fazla deterjan kullanımı, banyo havlularının su emici özelliğine zarar verebilir.

● En iyi sonuçları alabilmek için yumuşatıcı tercih edilmemelidir.

● Yıkama için çok sıcak su kullanılmamalıdır. Aksi takdirde, banyo havlusunun lifleri daha çabuk yıpranabilir.

● Lekeli havlular için ön yıkama yapılabilir. Daha sonra diğer havlularla yıkanabilir.

Banyo Havlusu Neden Kokar ?

Günlük yaşantıda sıklıkla tercih edilen banyo havlularında, yanlış kullanımlar nedeniyle istenmeyen kokular ortaya çıkabilir. Örneğin banyo havlusunun nemli kalması, küf ve ekşi kokuya sebebiyet veren bakteri üremesine neden olmaktadır. Ayrıca, vücuttaki ter, tuz, sebum ve cilt hücrelerine bağlı olarak banyo havlusunda koku oluşabilmektedir. Banyo havlusunda koku oluşmasının başlıca nedenleri ise şunlardır:

● Banyo havlusunun nemli ve yeterli havalandırmaya sahip olmayan ortamlarda kullanılması.

● Banyo havlusunun uzun süre ıslak kalması.

● Islak ve nemli banyo havlularının çamaşır sepetinde bekletilmesi.

● Banyo havlusunun birçok kez kullanılması.

● Banyo havlusunun doğru ve yeterli sıklıkta yıkanmaması.

● Yıkanan banyo havlusunu çamaşır makinesinde çok uzun bekletmek.

● Banyo havlusunun yanlış kurutulması.

● Banyo havlusunda deterjan ve yumuşatıcı birikmesi.

● Çamaşır makinesinin kirli olması.

Banyo havlularında koku oluşumunu engellemek için bazı seçenekler bulunmaktadır. Örneğin, banyo havlusunun kokmaması için bambu banyo havlusu tercih edilebilir. Bambu liflerinden üretilen iplikler antimikrobiyal olacağı için, havluların kokmamasını sağlayabilir. Ayrıca bambu banyo havluları kolay kuruduğu için iyi havalandırmaya sahip olmayan banyolarda tercih edilebilir. Ya da banyo havlusu yıkama sürecine, güzel kokuya sahip uçucu bir yağ (lavanta, limon, çay ağacı) dahil edilebilir. Bir diğer seçenek ise, banyo havlusunu etiketinden asarak kurutmaktır.

Yıkama sürecinde sirke ve karbonat kullanmak da banyo havlularındaki kokunun giderilmesine yardımcı olabilir. Tüm bunlara rağmen banyo havlusu kokmaya devam ediyorsa, havlu ikinci kez yıkanabilir. Banyo havluları yıkandıktan sonra kurutma makinesinde veya asarak kurutulabilir. Kurutmadan önce banyo havlularını sallamak, onların daha güzel kurumasını sağlayacaktır. Bakteri oluşumunu önlemek için çamaşır makinesi de temizlenmelidir.

Banyo Havlusu Fiyatları Ne Kadardır ?

Yumuşak, estetik görünüme sahip ve modern tasarımlı banyo havlularının fiyatları, özelliklerine göre değişmektedir. Banyo havlusunun fiyatını etkileyen özellikler şunlardır:

● Metrekare başına gram ağırlık(GSM)

● Kumaş kalitesi,

● Boyut.

Banyo Havlusu Çamaşır Makinesinde Hangi Programda Yıkanmalıdır ?

Uzun ömürlü bir banyo havlusu için yıkama sürecinde doğru adımların izlenmesi önemlidir. Yıkama sürecinde renge göre banyo havluları ayrılmalıdır. Ayrıca, çamaşır makinesinde en fazla üç banyo havlusu yıkanmalıdır. Beyaz banyo havlularının daha parlak ve yumuşak olması için sirke eklenebilir. Banyo havlularının çok yüksek sıcaklıkta yıkanma liflere zarar verebilmektedir. Bu yüzden, banyo havluları yıkanırken en uygun sıcaklık 30-40 derecedir. Süslemelere sahip banyo havluları ise biraz daha soğuk bir suda yıkanabilir. Doğru sıcaklıkta yıkanan banyo havluları daha uzun süre kullanılabilir. Çünkü doğru yıkama ile banyo havlusu üzerindeki mikropların çoğu yok edilebilir. Renkli banyo havluları soluk renkte ise hafif yükte de yıkanabilir. Ayrıca yumuşatıcı kullanmak, banyo havlusunun emici özelliğini azaltabileceği için tercih edilmemelidir. Banyo havlularının kurutulması ise normal bir ısı ayarında 45 dakikada yapılabilir. Ya da düzgün bir şekilde asılarak kurutulabilir. Ancak kurutmadan önce banyo havlusu sallanmalıdır. Bu sallama sayesinde banyo havlusu su emici özelliğini koruyacaktır.

Banyo havlusundaki liflerin kabarık kalması da sağlanacaktır. Kurutma makinesindeki işlem bittikten sonra, banyo havlusu hemen alınmalıdır. Banyo havlusu hala nemli ise askıya asılabilir. Ancak, bakteri oluşumuna neden olabilecek askılar kullanılmamalıdır. Bambu banyo havlularının ise askıda kurutulması daha sağlıklı olmaktadır. Böylelikle, bambu banyo havluları daha yumuşak kalacaktır. Ayrıca, yıkamadan sonra ilk 24 saat banyo havlusu kullanılmamalıdır. Çünkü banyo havlusu yıkamadan sonra esnek ve kırılgan olabilir. Banyo havlusundaki lifler gevşeyebilir ve nemi emebilir. Tüm bunlara rağmen banyo havluları ortalama 2 yıl sonunda değiştirilmelidir. Sizler de indirimli, birbirinden farklı tasarımlara sahip banyo havluları için chakra.com.tr'yi ziyaret edebilirsiniz.