1 2 3 ... 7 >

HAVLU MODELLERİ

 

Havlu Modelleri

Birbirinden kaliteli havlu modelleri Chakra'da. Sizler de indirimli havlu fiyatları için chakra.com.tr'yi ziyaret edebilirsiniz.

Kaliteli Havlu Nasıl Olmalı?

Yüksek kaliteli havlular kullandığınız ortamda fark yaratma gücüne sahiptir. Örneğin iyi kalitede, yumuşacık bir havlu banyonuzu beş yıldızlı bir spaya dönüştürebilir. Ancak en iyi havlu seçimini yapmak her zaman için kolay değildir. Piyasada çok çeşitli malzemelerde ve boyutlarda havlular bulunmaktadır. Kaliteli havlu seçme aşamasında bilmeniz gereken en önemli şeylerden biri içerik etiketi okumaktır.

Havlular cilt ve vücut bakımınızın bir parçası olarak görülmektedir. Özellikle cilt veya göz rahatsızlıklarından mustaripseniz veya hassas bir cildiniz varsa kalite konusunda daha dikkatli olmalısınız. Sağlıklı ve toksin içermeyen bir cilt rutini sürdürmenize yardımcı olacak havlular seçmeniz önem arz eder. Herhangi bir rahatsızlığa veya hassas bir cilde sahipseniz orta ağırlıktaki nefes alabilen pamuklu havlular en iyi seçeneğinizdir.

Çok işlevi olan havluların kullanım alanı sadece vücut bakımıyla da sınırlı değildir. Evinizde banyo dahil olmak üzere farklı alanlarda kullandığınız havlular aynı zamanda tarzınızın da bir parçasını oluşturur. Bu sebeple yüksek kaliteli havluları evinize ve refahınıza bir yatırım olarak düşünebilirsiniz. Birinci sınıf pamuktan yapılmış havlular genelde oldukça emicidir ve üstün yumuşaklık ile beraber konfor sağlar. İyi kalitedeki havlular kolayca deforme olmaz ve yıkandıktan sonra dahi kabarıklığını korur. Ayrıca çabuk kuruyarak üzerlerinde küf ve bakterilerin oluşmasını önleme özelliğine de sahiptirler.

Kumaş seçimi ne yazık ki kaliteli bir havluyu belirleyen tek faktör değildir. Pamuklu bir havluyu ele alalım. Pamuğun tarladan toplanmasından kullanıcıya ulaşmasına kadar tüm süreç kalitenin belirlenmesinde rol oynar. Havlunun bir ya da iki kat dokuma olması veya örme, iplik, renk gibi özellikleri kaliteyi etkileyen etmenler arasında sayılabilir. Fakat havlu alırken tüm üretim sürecini analiz etmek pek de mümkün değildir.

Kaliteli bir havluya ulaşmak için üretim süreçlerine değer veren bir markayı tercih etmelisiniz. Oeko-Tex Standart 100, tekstil ürünleri için küresel bir sertifikasyon sistemidir. Chakra, Oeko-Tex sertifikasına sahip bir markadır ve üretim için belirli standartlara sahiptir. Onlarca yıllık tecrübesiyle tüketici açısından yüksek ve etkin güvenliğine sahip ürünleri müşteriyle buluşturmaya çabalamaktadır.

Havlu etiketlerinde görülebilen bir diğer değer ise GSM'dir. GSM, "metrekare başına gram"ın kısaltmasıdır. Tüm kumaşların ağırlığı ve yoğunluğu farklıdır; esas olarak 300 ila 900 GSM değerleri arasındadır. Ancak bir havlunun GSM oranının kaliteyi doğrudan etkilediğini söyleyemeyiz. Havlunun ağırlığı ve yoğunluğu uygulama alanına bağlı olarak değişebilir. Mutfakta daha hafif bir havlu seçerken banyoda daha ağır bir havlu tercih edebilirsiniz.

Havlu Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kaliteli ve ihtiyaçlarınızı tam anlamıyla karşılayacak havluyu nasıl seçeceğiniz konusunda yardıma ihtiyacınız olabilir. Sizin için en uygun havlunun beklentilerinizi karşılayan bir havlu olduğunu aklınızda bulundurmalısınız. Kullanım alanına uygun malzemeye sahip bir havlu seçmeniz aldığınız ürünün işlevselliğini de artıracaktır.

Farklı havlu türleri arasından seçim yapmak söz konusu olduğunda göz önünde bulundurulması gereken faktörler vardır. Bu faktörler arasında en önemlilerden biri havlunun emiciliğidir. Örneğin pamuk ve suni ipek havlu materyali olarak oldukça emici malzemelerdir. Pamuk en popüler havlu malzemesi olsa da tüm pamuklu havlular eşit nitelikte değildir. Örneğin yüksek kaliteli Türk ve Mısır pamuğu en yumuşak ve en emici havluların üretiminde kullanılır. Pamuğun doğasındaki yumuşaklığı, emiciliği ve hızlı kuruma süresi özellikle yüz havlularında ve banyo havlularında rahat bir kullanım sağlar. Mikrofiber ve düz dokuma pamuklu havlular ise hafif havlu seçenekleri arayanlar için bir tercih olabilir. Mikrofiber havluların en belirgin özellikleri çabuk kuruyabilmeleri ve emici özellik göstermeleridir. Ayrıca bazı mikrofiber havlular antimikrobiyaldir.

Havlu seçimi konusundaki bir diğer önemli faktör ise havlunun dokusudur. Yumuşak ya da daha az yumuşak malzemeler arasında tercih yapmak istiyor olabilirsiniz. Bu noktada alacağınız havlunun kullanım alanını tekrar düşünmelisiniz. Eğer yumuşaklık sizin için bir öncelikse bambu havlu doğru tercihler arasında olacaktır. Bambu havlular doğal yumuşaklığı sebebiyle özellikle banyolarda çok tercih edilen bir havlu çeşidi haline gelmiştir. Ayrıca bambu sürdürülebilir seçenekler arasında da üst sıradadır. Bambu havluların bir diğer özelliği ise antimikrobiyal olmalarıdır. Banyonuzda pencere veya iyi bir havalandırma sistemi bulunmuyorsa bu özelliği onu sizin için daha iyi bir seçenek haline getirebilir. Ayrıca yüksek oranda pamuk içeren havlular da yumuşak dokulu havlu ihtiyacınızı karşılayacaktır. Bunun yanında özel üretim süreci ile ipliğe daha hacimli bir yapı kazandıran hidro koton havluları da tercih listenize ekleyebilirsiniz. Sentetik malzeme içermeyen ve yüzde yüz pamuktan üretilen hidro koton havlular alerjik reaksiyonlara neden olmaz ve en hassas ciltler için bile mükemmel şekilde uygundur.

Havlu üretiminde sıklıkla kullanılan diğer malzemeler ise sentetik elyaflar olan naylon, suni ipek ve polyesterdir. Bu materyaller genellikle pamukla sentezlenirler. Pamukla harmanlanmış materyaller havlunun daha yumuşak ve kabarık olmasına sebebiyet verebilir. Ayrıca sentetik elyaflardan üretilmiş havlular genelde daha sağlam ve uzun ömürlü olabilirler. Fakat sentetik havlular yüzde yüz pamuktan yapılmış havlular kadar emici değillerdir. Keten havlular ise tercih edebileceğiniz bir başka seçenektir. Keten bitkisi lifleri sayesinde havluya sağlamlık kazandırır. Keten havlular pamuk havlulardan çok daha ince bir yapıya sahiptir. Pamuk havlulardan daha az emici görünmelerine rağmen emicilik potansiyelleri daha yüksektir.

Havlu Nasıl Yıkanır?

Eviniz ve kendiniz için doğru havluyu seçtikten sonra havlunuzu nasıl daha uzun ömürlü kullanacağınızı bilmek de önemlidir. Havlularınıza olması gereken özeni gösterirseniz kabarıklık ve yumuşaklıkları uzun süre sizinle beraber kalır. Havlularınızı yıkamak onları çamaşır makinesine atıp sonrasında kurutmak gibi basit görünebilir. Fakat doğru yıkama tekniklerini kullandığınızdan emin olmak için bilmeniz gereken bazı şeyler vardır. Bahsedeceğimiz detaylar birçok yıkamadan sonra bile yeni gibi görünecek havlularınız için yararlı ipuçlarıdır:

● Açık ve Koyu Renkli Havluları Ayrı Yıkayın: Beyaz havluları asla koyu renklerle yıkamayın. Havlular çok emici olduğundan, daha açık renkli havlular koyu renk olanlardan boya alabilir. Bu durum havlularınızın temizlenmemiş bir görünümünün olmasına veya rengini kaybetmesine yol açabilir.

● Çamaşır Makinenizi Aşırı Yüklemeyin: Havluları çamaşır makinesine yerleştirirken aşırı yüklenmelerden kaçının. Özellikle karıştırıcılı üstten yüklemeli makinelerde yükü eşitlediğinizden emin olun. Tipik bir önden yüklemeli çamaşır makinesi yaklaşık yedi banyo havlusu taşıyabilir. Üstten yüklemeli bir makine için ise bu değer yaklaşık olarak ondur.

● Daha az Deterjan Kullanın: Çok fazla çamaşır deterjanı kullanmak havlularınızın sertleşmesine neden olabilir. Yıkama sonrası en iyi sonuçlar için kullanmanız önerilen çamaşır deterjanı miktarının yaklaşık yarısını kullanabilirsiniz.

● Yıkadığınız Sıcaklığa Dikkat Edin: Beyaz ve açık renkli havlular için genelde daha sıcak suda yıkanır. Sıcak su beyaz ve açık renkli havluları aydınlatmaya yardımcı olur. Koyu renkli havlular ılık su ayarı ile yıkanmalıdır. Ilık su, renkleri koruyarak bakteri ve mikroplardan kurtulmanızı sağlar.

Havlu Nasıl Katlanır?

Havlu katlama konusundaki başarının anahtarı depolama alanınız için en uygun katlama stilini bulmanızdır. En iyi havlu katlama yöntemi öncelikle depolama alanınıza uygun olandır. Ayrıca kırışıklıkları minimize edecek bir havlu katlama stili havlularınızın daha güzel görünmesini sağlayacaktır. Genellikle ‘otel stili’ olarak adlandırılan popüler bir yöntem havlularınızı depolamada düzgün ve düzenli bir görünüm sağlayacaktır.

● Adım 1: Havlunuzu yatay olarak, uzun kenarı size en yakın olacak şekilde yayın.

● Adım 2: Yukarıdan aşağıya doğru üçte iki şekilde katlayın.

● Adım 3: Yandan ikiye katlayın- kıvrımları ve kenarları düzleştirin.- Sonra bir kez daha ikiye katlayın.

● Adım 4: Katlanmış kenarı dışarı bakacak şekilde üst üste koyun.

Havlu Neden Kokar?

Havlular genellikle bir süre ıslak kaldıklarında ekşi ve kokuşmuş bir koku alırlar. Bir başka havlu kokusu kaynağı ise havlu içerisinde deterjan ve yumuşatıcı birikiminden kaynaklanmaktadır. Bu durum aynı zamanda havlularınızın yumuşaklığını ve emiciliğini kaybetmesine de sebep olur.

Havlu Fiyatları Ne Kadardır?

Havlu fiyatları tekli ve set alıma, malzemelerine ve boyutlarına göre farklılık göstermektedir. Chakra’ya üyelik yaparak sizlere özel indirimleri yakalayabilir ve ürün çeşitleri hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

Havlu Çamaşır Makinesinde Hangi Programda Yıkanmalıdır?

Havlularınızı beyazlar ve açık renkler için en yüksek sıcaklıkta; renkliler için ise en yüksek ya da orta sıcaklıkta yıkamalısınız. Özellikle yumuşak havlular için kullanım talimatlarına mutlaka uymalısınız. Havlularınızı yıkadıktan sonra çamaşır makinesinin içinde nemli tutmamalısınız. Eğer kurutucunuz varsa yirmi dakika kadar kurutucuda kuruttuktan sonra güneşte kurutmak havlularınıza yumuşaklık kazandıracaktır. Fakat eğer kurutucuya sahip değilseniz güneşte asarak kurutmak da mikroplardan arındırmak için iyi bir yöntemdir.

Kullanım Amaçlarına Göre Havlu Modelleri Nelerdir?

Özel kullanımlar göz önünde bulundurularak yapılan birçok banyo havlusu türü vardır. Örneğin, büyük boy banyo havluları duştan sonra ekstra sıcaklık arayanlar için mükemmel bir tercihtir. Boyutları dolayısıyla sizi tamamen saracak özellikle kış aylarında rahatlıkla kullanılabilecek bir havlu seçeneğidir. Standart boy banyo havluları günlük kullanım için idealdir. Genellikle belinize veya gövdenize sarılabilecek büyüklüktedirler. Pamuk ve suni ipek gibi yumuşak ve emici malzemelerden üretilirler.

Çoğu plaj ve seyahat havlusu kabaca standart bir banyo havlusu büyüklüğündedir ancak genellikle farklı malzemelerden üretilmiştir. Bunun sebebi elbette kullanım farklılığıdır. Plaj havluları pamuktan yapılmıştır ancak düz örgülü bir yapıya sahiplerdir. Böylece hem plaj çantanızda fazla yer kaplamazlar hem de daha çabuk kururlar. Ayrıca kumaş yapısı sayesinden kumdan arındırmak da oldukça kolaydır.

Seyahat dostu havlular, malzemesinin yüksek emiciliği ve çabuk kuruyan niteliği nedeniyle çoğunlukla mikro fiberden üretilir. Günlük banyo havlularından daha küçüktürler. Mikrofiber havlular çok hafiftir ve katlandığında minimum yer kaplar. Ayrıca spor havlusu olarak kullanılmak için de mükemmel bir seçenektir.

El havlusu, genellikle peluş pamuktan yapılır ve en sık kullanılan havlu türleri arasındadır. El havluları söz konusu olduğunda emicilik anahtar kelimedir ancak yüksek kalite de önemlidir. El havluları hijyenik nedenler sebebiyle diğer havlu türlerinden çok daha sık yıkanmalıdır.

Yüz havlusu en küçük boyuttaki banyo havlusu türüdür. Yüz havlusu ve ayak havlusu türleri hassas bölgelerle temas ettiği için genellikle hipoalerjenik pamuktan yapılırlar. Yüz havluları yumuşak, hafif ve çabuk kuruyan özelliktedirler. Mikropların taşınmasını önlemek için bu tür havluları yalnızca yüzünüz için kullanmanız tavsiye edilir. Benzer şekilde bebek havluları da en yumuşak pamuktan üretilir. Bebekler son derece hassas bir cilde sahiptir. Bu nedenle bebekler için tercih edilecek havlular hipoalerjenik ve cilde karşı nazik olmalıdır.