369,99 TL KDV Dahil
Ücretsiz Kargo
Gümüş
279,99 TL KDV Dahil
Ücretsiz Kargo
Yeni Ürün
Beyaz
449,99 TL KDV Dahil
Ücretsiz Kargo
Altın
399,99 TL KDV Dahil
Ücretsiz Kargo
Altın
819,99 TL KDV Dahil
Ücretsiz Kargo
Altın
319,99 TL KDV Dahil
Ücretsiz Kargo
Yeni Ürün
Beyaz
319,99 TL KDV Dahil
Ücretsiz Kargo
Yeni Ürün
Gümüş Z Harfi
609,99 TL KDV Dahil
Ücretsiz Kargo
Altın
279,99 TL KDV Dahil
Ücretsiz Kargo
Yeni Ürün
Siyah
1

KOKULU MUM ÇEŞİTLERİ

Kokulu Mum Çeşitleri

Hiç sizi geçmişinizden bir yere veya zamana geri götüren bir şeyin kokusunu aldınız mı? Koku, duyguları ve anıları hatırlama gücüne sahiptir. Beynimizin kokuyu işleyen alanı aynı zamanda hafızayı, duyguları ve yaratıcılığı da etkiler. Bu bağlantı nedeniyle kokular, nasıl düşündüğümüzü ve hissettiğimizi etkileme yeteneğine sahiptir. Keyifli bir ortam yaratmak için evinizde mum kokuları kullanabilirsiniz. Kokulu bir mum yakmak, herhangi bir odada rahat, lüks veya sakin bir ruh hali yaratmanın zahmetsiz bir yoludur.

Peki, kokulu mum çeşitleri hakkında bilgi almak ister misiniz? Çiçek kokuları, narenciye kokuları, meyve kokuları, odunsu kokular, toprak kokuları, taze kokular, egzotik kokular, tatlı ve baharatlı kokular derken birçok çeşit Chakra’da sizinle buluşuyor.

Çiçek Kokuları

Çiçek kokulu mumlar yaz aylarında harika bir seçimdir. Bu kokular havayı tazeler ve yaz sıcağını unutmanıza yardımcı olabilir. Taze çiçek aranjmanlarını seviyorsanız, çiçekli bir mum yakmak iyi bir alternatif olabilir. Çiçek kokuları mumlarda en popüler seçeneklerden biridir. Bunlar yumuşak, rahatlatıcı, romantik ve zihin için sakinleştiricidir. Çiçekli mumlar, komodinlerde, ebeveyn banyolarında ve yıldönümleri gibi özel günlerde oldukça fazla tercih edilir.

Narenciye Kokuları

Narenciye kokuları ruh halini yükseltir ve enerji verir. Narenciye kokulu mumlar mutfaklarda, yaşam alanlarında, oyun odalarında, ev ofislerinde ve koridorlarda oldukça fazla tercih edilir. Bu kokular genellikle yaz aylarında daha çok kullanılır veya yaz aylarının habercisi de denilebilir.

Meyve Kokuları

Meyve kokuları, mutluluk ile ilişkilendirilir. Ruh haline etki edebilmesi meyve kokuları hakkında sürekli ifade edilen bir olumlu özelliktir. Meyve kokuları özellikle mutfaklarda ve bahçelerde oldukça fazla tercih edilir.

Odunsu Kokular

“Ahşap bir evde yaşamak!” - Hangimiz ahşap bir evde yaşama ve yaşlanma hayali kurmuyoruz ki? Odunsu kokular, rahatlık hissi vermesi ile bilinir. Sıcak ve samimi ortamların oluşması odunsu kokular ile mümkündür. Odunsu kokuların özellikle bahçe ve balkon gibi açık alanlarda kullanımı oldukça yaygındır.

Toprak Kokuları

Dünyevi kokular, ormanda açık havada yürüme hissini veya bir yağmur fırtınasının ardından gelen kokuyu somutlaştırır. Bu kokular teşvik edici, dengeleyici, güçlendirici ve merkezleyici olma eğilimindedir. Sakinleşmeye ve topraklanmaya ihtiyaç duyduğunuzda dünyevi bir koku seçin.

Taze Kokular

Taze mum kokuları arasında bitkisel, narenciye ve temiz aromalar bulunur. Kendinizi taze ve zinde hissetmenizi sağlayacaklar. Bu kokular canlandırıcı ve enerji verici bir ortam yaratabilir. Taze mumlar yatak odalarında, banyolarda, giyinme odalarında ve gömme dolaplarda iyi çalışır.

Tatlı ve Baharatlı Kokular

Tatlı ve baharatlı kokular sonbaharı andırıyor. Bu kokular rahat ve sıcak bir atmosfer sağlar. Bu mumlar ana yaşam alanlarınızda kullanmak için çok iyi seçeneklerdir.

Egzotik Kokular

Egzotik kokular sıcak ve misafirperverdir. Bu kokular, hoşgörü ve rahatlık düşünceleri getirir. Egzotik kokulu mumlar genellikle vanilya, tarçın ve karamel gibi nefis yiyeceklerle ilişkili kokular içerir.

Kokulu Mum Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Chakra.com’da mükemmel kokulu mum satmak sadece bizim işimiz değil, aynı zamanda tutkumuzdur. Bu yazıda, bir sonraki kokulu mumunuzu satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair takip etmesi kolay bir kılavuz vereceğiz. Harika bir mumun en önemli özelliklerinden biri kokudur. Birçok seri üretilen mum, kokularını hızla kaybeder. Mum pahalıysa, bu özellikle hayal kırıklığı yaratmaktadır. Lüks ürünler satın aldığımızda lüks deneyimleri bekler ve hak ederiz.

Bazı mum üreticilerinin sadece mumlarının fitillerini veya üst tabakasını kokladıkları az bilinen bir gerçektir. Bazıları kalitesiz balmumu kullanır. Diğerleri, mumlarının yüksek düzeyde koku ile aşılandığını iddia eder. Teknik açıdan bakıldığında, mumların bir doyma noktası vardır. Bir mumun tutabileceği koku yağı miktarının bir sınırı vardır. Aşırı doymuş bir mum çeşitli problemler sunacaktır. Çoğu zaman bu, mumun üstündeki bir yağ tabakası ile kanıtlanır. Bu sadece göze hoş görünmemekle kalmaz, aynı zamanda mumunuzun yandığında düzensiz şekilde yanmasına veya tütmesine de neden olur.

Bir mumun kokulandırılmasıyla ilgili diğer sorunlar, mum şirketleri mumun üstünü düzeltmek için ikinci bir mum dökme tekniği kullandığında ortaya çıkar. Bazen kokulu olan sadece ikinci balmumudur. Bu maliyet tasarrufu sağlayan uygulama, şirketin bir mum yapmanın temel maliyetini düşürmesini sağlar. Ancak son tüketici için bu, yetersiz bir mum yakma deneyimine yol açar. Mükemmel kokulu bir mum, ilk yanıktan sonuncusuna kadar lezzetli kokar.

Sevdiğimiz kokular çok kişiseldir. Bizi hatıralara ve deneyimlere geri götürür. Herkesin koku kombinasyonlarını yorumlaması farklıdır. Bizi farklı şekillerde etkileyebilirler. Bazı insanlar narenciye ve otlar gibi hafif kokuları tercih ederken, diğerleri amber ve sandal ağacı gibi daha ağır kokuları tercih eder. Bu kişisel bir tercihtir. Güçlü bir koku, küçük odalara baskın çıkar. Hafif kokular küçük odalar için daha uygundur.

Romantik bir ortam yaratmaya mı çalışıyorsunuz? Çiçek veya egzotik kokular bu amaç için iyi çalışacaktır. Ev ofisinizde odaklanmış ve enerjik hissetmek ister misiniz? Bir narenciye kokusu düşünebilirsiniz. Bir imza kokusu seçmeyi düşünün. Tıpkı başkalarının sizinle otomatik olarak ilişkilendirdiği bir parfüm seçmek gibi, eviniz için benzersiz bir imza kokusu yaratabilirsiniz. Evinizin her odası için bir imza kokusu bile seçebilirsiniz!

Kokulu Mumun Kokusu Kalıcı Mıdır?

Bir mumun dışı zamanla kokusunun bir kısmını kaybetmeye başlasa da fitile daha yakın olan koku, mum yandıkça serbest bırakılacak olan kokuya sahip olacaktır. Bu yüzden kesin bir cevap verilemese de çoğu durumda yıllarla ölçülen bir süre boyunca süreceğini söyleyebiliriz.

Kokulu Mum Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

Bir mum yakıldıktan sonra, yanabileceği süreye "yanma süresi" denir - bu, mumun boyutuna, mumun türüne ve fitil sayısına bağlıdır. Bir mumun ömrü, esas olarak kullanılan mum türüne ve nasıl saklandığına bağlıdır. Bu sizin “kalıcı” tanımınıza bağlıdır. Kokulu mumların kullanım ömrü kullanış şekline bağlı olarak değişebilir. En iyi mum bile, en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için biraz sevgi ve özen gerektirir. İşte başlamanıza yardımcı olacak bazı mum bakımı ipuçları ve püf noktaları.

Yeni bir kokulu mum yakarken belki de en önemli zamandır. İlk kez bir mum yaktığınızda, yeterince uzun olduğundan emin olun. Mumun kabın kenarına "birikmesine" izin verin ve ancak bu noktadan sonra söndürün. Daha sonraki yakışlarınızda, camın kenarları temiz bir şekilde yanacaktır.

Çoğu kokulu mum üreticisi, sizin için ilk yanma için fitili keser. Kesilmemiş mumları siz de yaklaşık 4 mm'ye kesebilirsiniz. Her yanıktan sonra, bir dahaki sefere yakmadan önce fitili tekrar 4 mm olacak şekilde kesin. Sadece mumunuzun daha uzun süre dayanmasını sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda uzun fitillerin neden olduğu islenmeyi de azaltacaktır.

Balmumu sıçramaları ve fitillerin eğilmesi genellikle bir mumu çok fazla güçle üflemenin sonucudur. Ancak fitile hafifçe üflerseniz ve sönen mumun hemen bir kapakla kapatırsanız bu sorun çözülür. Tüm mumların bir kapağı olmalıdır. Uyumadan önce tüm odanızın aniden duman gibi koktuğunu görmek için mumunuzu üflemekten daha kötü bir şey yoktur. Bir kapak aynı zamanda toz ve kirin mumunuzun üzerine yerleşmesini de önleyecektir. Sadece siz ve mumunuzun birlikte uzun ve güzel bir hayatın tadını çıkardığını garanti eder.

Kokulu Mumlarınızı Nasıl Daha Uzun Ömürlü Hale Getirebilirsiniz?

● Kokulu mumlar; doğrudan güneş ışığı almamalıdır, ayrıca kokulu mumların ışığa yakın bir yerde muhafaza edilmemesi önerilir.

● Kokulu mum ömrünü artırmak için; mum kabı veya cam kullanılması önerilir.

● Kokulu mumlar, karanlık ve serin bir yerde saklanıldığında ilk günkü kondisyonunu korur.

● Banyo gibi yüksek ve nemli alanlarda kokulu mumlar bulundurulmamalıdır. Bu faktör kokulu mumun kokusunu yitirmesine ve ömrünün kısalmasına sebep olur.

● Radyatörler veya havalandırma gibi ani sıcaklık değişiklikleri olan alanlarda kokulu mum kullanılması, yine kokulu mumun ömrünü önemli ölçüde etkiler.

● Bundan sonra, mumunuzun ne kadar dayanacağı, nasıl yapıldığına, nasıl sakladığınıza ve belki biraz da iyi şansa bağlı olacaktır.

Kokulu Mum Fiyatları Ne Kadardır?

Kokulu mum fiyatları, birçok faktöre göre değişkenlik gösterir. Kokulu mum fiyatlarını etkileyen faktörler; adet, materyal, kap ve benzerleri olarak sıralanabilir. Chakra’da kokulu mum fiyatları, belirli dönemler içerisinde özel indirimlere girer ve özel olarak ücretlendirilir. Ayrıca kokulu mum fiyatlarını etkileyen diğer bir faktör ise mumun boyutudur.