1 2 3 >

EL HAVLUSU

El Havlusu Modelleri

Birbirinden kaliteli el havlusu modelleri Chakra'da. Sizlerde indirimli el havlusu fiyatları için chakra.com.tr'yi ziyaret edebilirsiniz.

Kaliteli El Havlusu Nasıl Olmalı?

El havlusu banyolarımızda sürekli kullanılan ve banyolarımızın görüntüsünü tamamlayan önemli bir eşyadır. Çoğu zaman diğer havlularla takım olmasına ya da uyumlu olmasına dikkat edilir. Bunun yanında el havlusunun kaliteli olmasına oldukça önem taşır. Çünkü el havlusunun kaliteli olması cildiniz için oldukça önemlidir. Özellikle hassas bir cilde sahip olan insanlar el havlusunun kalitesi konusunda oldukça dikkatli davranmalıdırlar. Bütün bunların yanı sıra kaliteli el havlusu görünümü ile de fark yaratır ve tamamlayıcı bir nesne özelliği taşır.

El havlusunun ciltte yumuşak his bırakabilmesi için almak istediğiniz havlunun %100 organik olması gerekmektedir. Ayrıca kaliteli bir el havlusu kesinlikle zararlı hiçbir madde içermemelidir. %100 pamuk ve bambu karışımı olan el havluları hem zararlı maddeler içermedikleri için emicilik açısından çok başarılıdır. Emicilik açısından çok başarılı olan bu havluların bir diğer avantajlı özelliği ise çok kolay ve de hızlı bir şekilde kurumalarıdır. Böylece havlunun kötü kokması kolayca engellenmiş olmaktadır. Bambu ve pamuk karışımı havlular hassas cilde sahip olan insanlar için de en kaliteli seçenekler arasındadır ve özellikle çocukların kullanımı için oldukça uygundur. Bunun yanında almak istediğiniz el havlusunun özelliklerine bakarak anlayabileceğiniz dokuma sıklığı da havlunun kalitesini belirleyici bir unsurdur.

Sık dokunmuş havlu daha uzun süreli kullanıma müsaittir. Ayrıca sık dokunmuş havluların suyu emme gücü de daha fazladır. Bir havlunun sık dokuma olup olmadığını anlamak ise çok kolaydır. Havlunun yüzeyine bakıldığında havlunun zemin kısmı kolayca görülebiliyorsa bu havlu sık dokunmamış demektir. Havlunun zeminin doğrudan görülmemesi havlunun kalitesinin bir göstergesidir. El havlusunun kaliteli olduğunun bir başka göstergesi ise tefeleme ve hav oluşturma gibi sorunların yaşanmamasıdır. Kaliteli bir havlu ağır olmalıdır.

El Havlusu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

El havlusu seçimi oldukça önemlidir. Havlu seçimi her ne kadar basit bir seçim gibi görünse de aslında dikkat edilmesi gereken birçok önemli nokta vardır. El havlusu seçerken, havlu ile teninizin sık sık temas edeceğini göz önünde bulundurmanız gerekir. Seçtiğiniz havlu cildinizin hassasiyetine uyumlu olmalıdır. Aksi halde sert ve kalitesiz havlular cildinizi tahriş eder ve size rahatsızlık verir. Küçük çocuğu olanlar ise bu konuda daha da hassas ve dikkatli davranmalıdırlar. Bebek ve küçük çocukların ciltleri daha hassas olduğu için sıklıkla kullanacakları bir ürünün kalitesinin yüksek olması gerekir. Kalitesiz ve sert havlular sadece çocukların cildini tahriş etmekle kalmaz emicilik seviyelerinin az olması nedeniyle çocukların ellerinin yeterince kurumamasına da neden olur. Bunun için kaliteli el havlusu seçimi çok önemlidir.

Pamuk, bambu ya da polyester havlular mevcuttur. Ancak havlunun yumuşak ve organik olması önemlidir. Bu yüzden en iyi seçenek %100 organik olan bambu ve pamuk karışımı havlulardır. Yumuşak ve organik havlular cildinize zarar vermez ve zararlı maddeler ya da kimyasallar içermez. Emicilikleri oldukça yüksektir bu da ellerinizin nemli kalmasını önler. Ayrıca el havlusunun boyutlarına dikkat edilmelidir. El havlusu boyutları genellikle standart olsa da bazen birkaç santimetre fark olabilmektedir. Chakra el havluları 30 x 50 cm ya da 30 x 30 olmak üzere iki farklı ölçüde üretilmektedir.

Bunun yanında dikkat etmeniz gereken başka bir unsur ise banyonuz ve diğer havlularınız ile olan uyumdur. Almayı düşündüğünüz el havlunuzun renginin banyonuzun rengiyle uyması da dikkat edilmesi gereken önemli bir unsurdur. Banyonuz ile uyum içinde olan el havlusu banyonuzun görüntüsünü tamamlar. Ayrıca banyoda kullanılan diğer havlulara da uyum sağlaması önemlidir. Bu uyumu sağlamak için el havlusu seçerken havluların tasarım özelliklerine dikkat etmeniz faydalı olacaktır. El havlularının nakışı, rengi, baskısı da önemli unsurlardandır. El havlunuz böylece diğer havlularla da kullanılabilir ve rahatsız edici bir görünüşten uzak, hoş bir görüntü oluşturur.

El Havlusu Nasıl Yıkanır?

El havlusu temizliği oldukça kolay bir şekilde yapılmaktadır. Tercihe göre elde veya çamaşır makinesinde herhangi bir deterjan ile yıkanabilmektedir, kullanacağınız deterjanın kaliteli olması size avantaj sağlayan bir nokta olacaktır. Eğer havlunuzu çamaşır makinesinde yıkayacaksanız yapmanız gereken en önemli şey havlunuzun etiketine bakmanızda olacaktır. Böylece kaç derece sıcaklıkta yıkanmaya uygun olduğunu öğrenebilirsiniz. Bazı havlular yapıları gereği yüksek ısılı yıkama yapmaya uygun değildir. Eğer gereğinden fazla yüksek ısıda yıkanırlarsa hızlıca yıpranabilirler.

Havlularınızı yıkama aşamasına geçmeden önce renklerine göre ayırmalı ve benzer renklerdeki havlularla yıkamalısınız. Böylece havlularınızın renkleri korunarak havlularınızın daha yeni kalmalarını sağlayabilirsiniz. El havlularınızı yıkarken çamaşır makinenizin içinde sadece havluların olması ise dikkat etmeniz gereken bir başka noktadır. Havlular diğer çamaşırlarla yıkandığında yumuşaklıklarını kaybederler. Yumuşaklığını kaybetmiş havlular ciltte rahatsız edici bir his oluşturmaya başlarlar. Yıkama sırasında kaliteli yumuşatıcı kullanmak havlularınızın daha yumuşak olmasına sağlar. Kaliteli bir yumuşatıcı kullanmanın bir başka artısı ise el havlularınızın daha çabuk kurumasına yardımcı olmasıdır.

El havlularınızın kurutma aşamasına geçerken çamaşır makinesinde bekletilmemesi, yıkama işlemi bittikten hemen sonra makineden çıkarılması önemlidir. Aksi takdirde makinede bekleyen havluların kokması söz konusu olabilir, eğer kurutma makineniz varsa el havlularınızı kurutma makinesinde kurutmak faydalı olacaktır. El havlularını kurutma makinesi kullanarak kurutmak mümkün değilse havluların kururken hava sirkülasyonun bol olduğu bir yerde kuruması havlularınızın hızlıca ve iyi bir şekilde kurumasını sağlayacaktır. Ayrıca el havlularınızı ütülemek havluları yüksek ısıya maruz bıraktığından hijyen açısından da oldukça faydalıdır.

El Havlusu Neden Kokar?

Evlerimizde kullandığımız havluların yumuşak bir dokuya sahip olması, banyomuza uyum sağlaması gibi önemli konuların yanı sıra güzel kokmasını ve tabiki temiz olmasını da isteriz. Fakat havlularda bazen istenmeyen kokular oluşabilmekte. Bu da çoğu zaman havlunun temiz olmadığı düşüncesini ortaya çıkarmakta. Ancak el havlusu kokusu çoğu zaman havlunun yeterince temiz olmamasından kaynaklanmaz. Genelde altta yatan nedenler farklıdır.

El havluları evlerde en sık kullanılan eşyalardandır. Bu nedenle havlunun nemli bırakılması gibi olaylar sıklıkla yaşanır. Havlunun nemli kalması ise küf oluşumuna neden olur. El havlusunun içinde küf oluşumu başladığında ise havlu kokmaya başlar. Havlunun sık kullanımından dolayı nemli kalmasından sonra oluşan kokunun yanı sıra havlu zamanında ve iyi bir şekilde kurumadığı durumlarda da yine küf oluşumu ve kötü koku meydana gelir. Aynı zamanda evlerimizde oluşabilecek rutubet durumu da el havlularının kokmasına sebep olabilir. Rutubet evlerimizin duvarlarına zarar verdiği gibi bize ve havlularımıza da zarar vermektedir. Bu yüzden rutubetli ortamda duran havlular da kokmaya başlar. Rutubete maruz kalmış her şey gibi havlu da sağlığa zararlı olabilmektedir. Bütün bunların yanında el havlusu kokusuna neden olan çamaşır makinesi de olabilmektedir. Sorun ne olursa olsun eğer doğru yöntem kullanılırsa el havlularındaki kötü koku sorunu pratik bir şekilde giderilebilmektedir.

El havlusunun kötü kokusunu gidermek için uygulanabilecek bazı kolay üstelik tamamen doğal yöntemler vardır. Kötü kokan el havlularının en büyük düşmanı ise karbonat ve elma sirkesidir. El havlularınızı çamaşır makinesinde yıkamadan önce deterjan bölümünden birine yarım su bardağı karbonat ve yumuşatıcı bölümüne yarım çay bardağı sirke koyun. Eğer havlularınız 60 derece sıcaklıkta yıkanmaya uygun ise 60 derecede havlularınızı yıkayın. Ayrıca bu yöntemlere ek olarak havlularınızın durduğu yere güzel kokular veren mum, lavanta torbaları gibi ürünler koyarak havlularınızın güzel kokusunun daha kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

El Havlusu Fiyatları Ne Kadardır?

El havlusu fiyatları almak istediğiniz ürünün boyuna, malzemesine ve kalitesine göre farklılık göstermektedir. Uygun fiyatlı farklı el havlusu modelleri için Chakra’nın sitesine giriş yaparak üye olabilirsiniz. Bu sayede çeşitli indirimlerden haberdar olabilirken fırsatlardan faydalanarak çeşitli ürünlerini keşfedebilir ve istediğiniz renk, çeşit ve modelde el havlusuna sahip olabilirsiniz.

El Havlusu Çamaşır Makinesinde Hangi Programda Yıkanır?

El havlusu genelde çamaşır makinesinde 40-60 derecede yıkanır. Havlunuzun etiketine bakarak kaç derecede ve hangi programda yıkayacağınıza karar verebilirsiniz. Genellikle havluları yıkarken pamuklu program kullanılır. El havlularını doğru derecede ve pamuklu programda yıkamak havlularının ömrünün uzamasına ve yumuşaklıklarını korumalarına yardımcı olur. El havlularınızı yıkarken sıcaklığın ve programın doğru belirlenmesinin yanında kaliteli deterjan ve yumuşatıcı kullanımı da önemlidir.